kwiaty ślubne

Kwiaty ślubne a ich symbolika

Kwiaty na weselach i ślubie są nieodłącznym elementem, który pojawia się już od wejścia do kościoła, biorąc pod uwagę bukiet panny młodej. Od zawsze rośliny kojarzone były z kobiecością, subtelnością, dlatego tradycja ta powielana jest przez wiele długich lat aż do dziś. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie kwiaty posiadają konkretne znaczenie biorąc pod uwagę zarówno ich kolor, jak i gatunek.

Jak wygląda mowa kwiatów?

Kwiaty to nie tylko piękna ozdoba, ale również mocno symboliczna roślina, którą używa się chociażby do słynnego rzucania bukietem, które będzie zwiastować przyszłe zaślubiny kobiety, która takowy złapie. Do wyboru konkretnych kwiatów najczęściej przyczynia się ogólna kolorystyka i styl, który znajduje się na sali weselnej. Współczesna mowa kwiatów to doskonały sposób na wyrażanie swoich uczuć. Rośliny bardzo dużo mówią o sobie i można nimi przekazać wiele radości dla drugiej osoby. Symbolika kwiatów jest często bagatelizowana przez ludzi, którzy po prostu kierują się pięknem roślin. Na tą kwestię zwracają uwagę przede wszystkim osoby, które kierują się tak zwanymi zabobonami, które symbolicznie przyczynią się do zapewnienia parze młodej szczęścia w ich nowym życiu. Symbolika kwiatów jest również bardzo romantyczna i poetycka, ale nie należy brać wszystkiego za bardzo dosłownie. Ponadto, omawianie symboliki tych roślin zależne jest również od konkretnej kultury i języka. Wszystko ewoluowało z upływem czasu.

Najpopularniejsze kwiaty ślubne i ich symbolika

Sesja ślubna często wykonywana jest w pięknej scenerii. W tym przypadku również nie zapomina się o kwiatach, ponieważ kobieta najczęściej posiada przy sobie mały, pięknie udekorowany bukiet. Przynajmniej z ciekawości każdy powinien dowiedzieć się o czym mówią jego ulubione rośliny. Kobiety kochają róże, one zaś nazywane są kwiatami miłości. Dzięki temu, że można zdobyć je w szerokiej kolorystyce są jednym z najczęściej wybieranych kwiatów przez panny młode zarówno do bukietu jak i udekorowania całej sali. Równie często wybieranym kwiatem jest hortensja, która jest definicją emocji płynących prosto z serca. Z kolei posiada także negatywną symbolikę – bezduszność. Zatem jest to kwiat z dwuznaczną, wręcz mylącą symboliką. Gatunek kwiatów to jedno, ale ich kolor ma również wysokie znaczenie. Chociażby kolor biały oznacza delikatność i niewinność, kolor różowy sympatię i przyjaźń, kolor żółty niespełnioną miłość i zazdrość. Dla osób, które znają się na florystyce taka symbolika jest niezwykle istotna i potrafi wiele powiedzieć o intencjach nadawcy lub zwyczajnej niewiedzy.

Jakie kwiaty dobrać do bukietów?

Istnieje również kilka podstawowych zasad związanych z dekoracją bukietów kwiatowych. Tutaj największe znaczenie ma fakt, że liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta. W kwestii obdarowywania pary młodej bukietem, również powinno znać się kilka podstawowych zasad. Należy pamiętać, że zawsze bukiet trzyma się kwiatami do góry, nigdy odwrotnie! Ponadto, przy wręczaniu należy przełożyć bukiet z lewej do prawej ręki i w ten sposób podać go parze młodej, co będzie świadczyło o szacunku. Niektóre bukiety posiadają także zbędny papier, który chroni je przed ułamaniem, dlatego przy wręczaniu również można się go pozbyć, jeśli znajdujemy się w sprzyjających warunkach pogodowych. Te krótkie i jakże banalne zasady są priorytetowe i przyczynią się do większego zadowolenia nowożeńców, którzy takowy bukiet otrzymają.

Kwiatowe wiązanki są niezwykle popularne i pełnią rolę wdzięcznego podarku, który sprawdzi się podczas wesela. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że lepszym rozwiązaniem okaże się zakup kwiatów ciętych, aniżeli doniczkowych, które mniej elegancko będą prezentować się w takich okolicznościach. Podczas wyboru idealnego bukietu należy kierować się głosem serca i własną estetyką, a symbolikę równie dobrze można mieć na uwadze.