oprawa muzyczna ślubu

Ślubna oprawa muzyczna

Na weselu przeważnie można spotkać się z DJ-em lub orkiestrą grająca na żywo, jednakże największą trudnością często okazuje się dobranie właściwej oprawy muzycznej podczas ślubu kościelnego. W tym przypadku należy zdecydować się nie tylko na właściwą osobę, która doskonale zna się na muzyce, ale także na wybranie odpowiednich utworów, które będą pasowały do kościelnej atmosfery. W artykule znajdziesz informacje jaka powinna być ślubna oprawa muzyczna.

Co należy wziąć pod uwagę?

Fotografia ślubna to nie wszystko o czym należy pamiętać podczas przygotowywania się do tego uroczystego dnia, ponieważ dużą rolę w tym przypadku posiada także oprawa muzyczna. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie wymarzone przez parę młodą utwory mogą zostać wykonane w kościele. Oprawa muzyczna koniecznie musi zostać omówiona z księdzem, który ma prawo nie zgodzić się na dany utwór. Najczęściej młodzi skłaniają się ku wyboru artysty, który na co dzień zajmuje się muzyką kościelną, dzięki czemu dokładnie będzie zdawał sobie sprawę z tego na co może sobie pozwolić, a na co nie. Kościół to jednak miejsce kultu, w którym pewne zasady muszą zostać spełnione. Powszechnie wiadomo, że piękna muzyka w tle, gdy panna młoda idzie środkiem kościoła, dodaje całej uroczystości większego uroku oraz wzruszenia. Dodatkowo, każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że powstały nowe wytyczne związane z muzyką graną w kościele. Jednakże w rzeczywistości najczęściej można spotkać się z tym, że w jednej placówce będzie można zagrać dany repertuar, a w innej już nie. W tym przypadku największy wpływ na decyzję ma sam ksiądz, który wydaje zezwolenia.

Muzyka na wejście do kościoła, czyli ślubna oprawa muzyczna

Muzyka na wejście przeważnie wykonywana jest w tym samym tonie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby w tym przypadku muzyka oparta była wyłącznie na instrumencie, bez śpiewu. Co nie zmienia faktu, że zdarzają się na takich ślubach operowi śpiewacze, którzy skutecznie radzą sobie w takim zadaniu. Generalnie, kwestia ta związana jest z indywidualnymi życzeniami pary młodej. Wiadomym jest fakt, że inna melodia będzie pasować podczas modlitwy pary młodej przy ołtarzu, a jeszcze inna przy Komunii Świętej. Często również można spotkać się z tym, że wiele par nawiązujących kontakt z artystami kościelnymi stawia na repertuar wymyślony przez muzyka, co również okaże się trafnym rozwiązaniem ze względu na to, że tacy artyści doskonale wiedzą na co mogą sobie pozwolić w przestrzeni kościelnej. Najczęściej można spotkać się z utworem „Ave Maria”, który rewelacyjnie wpasuje się w cały klimat. Często również pary wzruszone piosenką „Hallelujah” bardzo chcą usłyszeć jej wykonanie na swojej uroczystości, co przeważnie pozwalane jest przez księdza.

Popularne instrumenty na ślubie

W wielu kościołach znajdują się organy, które są nieodłącznym elementem każdej mszy. Dlatego podczas ślubu mogą okazać się zbyt banalne, stąd pary chcące większych wrażeń decydują się na wrażliwsze instrumenty, do których zaliczyć można chociażby skrzypce. Pełnią one niezwykłą funkcję, ponieważ nie tylko nadają odpowiednią atmosferę, ale również same w sobie, dzięki całej elegancji niesamowicie spiszą się podczas ślubu. Do innych instrumentów można zaliczyć także trąbkę, flet poprzeczny czy ogólnie trio smyczkowe. Ponadto, często można spotkać się także z sopranistką, która swoim głosem może nadać większego charakteru całej uroczystości. Rzadziej podczas ślubu korzysta się z gitary akustycznej, która w kwestiach muzyki kościelnej jest zwyczajnie oklepana i mało elegancka. Co najważniejsze – wybór instrumentów powinien być dostosowany do oczekiwań pary młodej, bo cała ślubna oprawa muzyczna musi spełniać wszystkie ich pragnienia, biorąc pod uwagę fakt, że jest to najważniejszy dzień w życiu nowożeńców.

Muzyka pełni niezwykle istotną rolę zarówno na weselu, jak i na ślubie. Dlatego powinno się podejść niezwykle starannie do doboru odpowiednich artystów, którzy będą odpowiedzialni za wykonanie najlepszej oprawy muzycznej, która pozwoli wejść w nowy etap życiowy w pięknym stylu. To wpłynie na stworzenie cudownej, niezapomnianej atmosfery, która pozostanie w pamięci przez długi czas.