ślub humanistyczny kołobrzeg

Ślub humanistyczny – co to właściwie jest?

Coraz częściej dochodzi do tego, że mamy dość staroświeckich tradycji i zaczynamy słuchać swojego wewnętrznego JA. Ślub humanistyczny jest tego doskonałym przykładem. Chociaż uroczystość nie ma mocy urzędowej i nie podlega prawu kanonicznemu, posiada ona ogromną wartość dla Pary Młodej i najbliższych gości.

Jak odbywaj się ślub humanistyczny i czy taki trend przyjmie się w Polsce? Jak wygląda sytuacja za granicą? Zapraszam serdecznie po kilka faktów, które moim zdaniem mogą zainteresować potencjalnych nowożeńców.

Ślub humanistyczny – co to jest właściwie?

Human, czyli człowiek. Idąc tym tropem, możemy zauważyć, że w ślubie humanistycznym najważniejsi są ludzie, czyli zarówno nowożeńcy, jak i goście. Oznacza to, że decydując się na tego typu ceremonię, o każdym elemencie decydują główni organizatorzy, czyli Para Młoda.

Ślub humanistyczny nie musi odbywać się w kościele lub żadnej innej świątyni. Może zostać on zorganizowany nawet na łące lub w ogrodzie, a obecność duchownego jest jedynie wyborem Państwa Młodych. Ślubu humanistycznego udzielić może ktoś z rodziny lub najbliżsi przyjaciele. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że taka ceremonia nie ma żadnej mocy urzędowej, więc Młodzi w świetle prawa wciąż są dla siebie osobami obcymi.

Ślub humanistyczny można jednak zorganizować w dowolny sposób. Nawiązując do regionalnych tradycji, zorganizować coś zabawnego lub wyjątkowo rodzinnego. Trzeba przyznać, że jest to wspaniałe przeżycie, które na pewno połączy dwoje ludzi w bardzo silnej więzi duchowej i emocjonalnej.

Czy ślub humanistyczny to oszczędność?

Biorąc pod uwagę, że zmuszeni jesteśmy zaaranżować całe wydarzenie, wynająć wyposażenie i zadbać o to, by otoczenie zostało przystosowane do przyjęcia gości, można spodziewać się dużo większych kosztów, niż w przypadku ślubu kościelnego.

Co później?

Większość par decyduje się na formalność w postaci ślubu cywilnego, przy obecności samych świadków. Jest to odpowiednia droga, która pozwala zalegalizować małżeństwo. Mimo wszystko coraz więcej krajów respektuje śluby humanistyczne, po wcześniejszym zgłoszeniu osoby przeprowadzającej ceremonię i po złożeniu stosownych dokumentów w urzędzie.

Biorąc jednak pod uwagę przywiązanie do kultury w Polsce, prawdopodobnie zmiany u nas nie nastąpią szybko. Księża nie udzielą ślubu plenerowego, który odbędzie się poza kościołem, co nie pozwoli również na jakiekolwiek połączenie ślubu kościelnego z humanistycznym.

Efekt widoczny na fotografiach ślubnych

Jeśli spojrzymy na zdjęcia ślubne z ceremonii humanistycznej, prawdopodobnie zauważymy, że nie tylko Państwo Młodzi są o wiele mnie wyluzowani i nie przejmują się całym wydarzeniem, ale goście również świetnie się bawią. Czy każda uroczystość wejścia na nową drogę życia nie powinna tak wyglądać? W końcu łączymy się ze swoją drugą połówką i tworzymy rodzinę. Nie wiadomo, czemu śluby kościelne przyjęły tak ponury, spięty i stresujący wymiar. Bez wątpienia ślub humanistyczny jest odpowiedzią, która usatysfakcjonuje każdego, kto chce pozbyć się nerwów związanych z klasyczną tradycyjną formą ślubu.