Coraz częściej dochodzi do tego, że mamy dość staroświeckich tradycji i zaczynamy słuchać swojego wewnętrznego JA. Śluby humanistyczne są tego doskonałym przykładem. Chociaż uroczystość nie ma mocy urzędowej i nie podlega prawu kanonicznemu, posiada ona ogromną wartość dla Pary Młodej i najbliższych gości.

Jak odbywają się śluby humanistyczne i czy taki trend przyjmie się w Polsce? Jak wygląda sytuacja za granicą? Zapraszam serdecznie po kilka faktów, które moim zdaniem mogą zainteresować potencjalnych nowożeńców.

Co to jest ślub humanistyczny?

Human, czyli człowiek. Idąc tym tropem, możemy zauważyć, że w ślubie humanistycznym najważniejsi są ludzie, czyli zarówno nowożeńcy, jak i goście. Oznacza to, że decydując się na tego typu ceremonię, o każdym elemencie decydują główni organizatorzy, czyli Para Młoda.

Ślub humanistyczny nie musi odbywać się w kościele lub żadnej innej świątyni. Może zostać on zorganizowany nawet na łące lub w ogrodzie, a obecność duchownego jest jedynie wyborem Państwa Młodych. Ślubu humanistycznego udzielić może ktoś z rodziny lub najbliżsi przyjaciele. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że taka ceremonia nie ma żadnej mocy urzędowej, więc Młodzi w świetle prawa wciąż są dla siebie osobami obcymi.

Ślub humanistyczny można jednak zorganizować w dowolny sposób. Nawiązując do regionalnych tradycji, zorganizować coś zabawnego lub wyjątkowo rodzinnego. Trzeba przyznać, że jest to wspaniałe przeżycie, które na pewno połączy dwoje ludzi w bardzo silnej więzi duchowej i emocjonalnej.

Czy ślub humanistyczny to oszczędność?

Biorąc pod uwagę, że zmuszeni jesteśmy zaaranżować całe wydarzenie, wynająć wyposażenie i zadbać o to, by otoczenie zostało przystosowane do przyjęcia gości, można spodziewać się dużo większych kosztów, niż w przypadku ślubu kościelnego.

Co później?

Większość par decyduje się na formalność w postaci ślubu cywilnego, przy obecności samych świadków. Jest to odpowiednia droga, która pozwala zalegalizować małżeństwo. Mimo wszystko coraz więcej krajów respektuje śluby humanistyczne, po wcześniejszym zgłoszeniu osoby przeprowadzającej ceremonię i po złożeniu stosownych dokumentów w urzędzie.

Biorąc jednak pod uwagę przywiązanie do kultury w Polsce, prawdopodobnie zmiany u nas nie nastąpią szybko. Księża nie udzielą ślubu plenerowego, który odbędzie się poza kościołem, co nie pozwoli również na jakiekolwiek połączenie ślubu kościelnego z humanistycznym.

Efekt widoczny na fotografiach ślubnych

Jeśli spojrzymy na zdjęcia ślubne z ceremonii humanistycznej, prawdopodobnie zauważymy, że nie tylko Państwo Młodzi są o wiele mnie wyluzowani i nie przejmują się całym wydarzeniem, ale goście również świetnie się bawią. Czy każda uroczystość wejścia na nową drogę życia nie powinna tak wyglądać? W końcu łączymy się ze swoją drugą połówką i tworzymy rodzinę. Nie wiadomo, czemu śluby kościelne przyjęły tak ponury, spięty i stresujący wymiar. Bez wątpienia śluby humanistyczne są odpowiedzią, która usatysfakcjonuje każdego, kto chce pozbyć się nerwów związanych z klasyczną tradycyjną formą ślubu.