Normalni ludzie, słysząc o profesjonalnym fotografie, zazwyczaj wyobrażają sobie kogoś, kto ma przy sobie kilka aparatów przewieszonych na szyi, a wszystkie wyposażone w duże i ciężkie obiektywy. Co myśli zazwyczaj ktoś, kto zna się na branży zawodowej fotografii? Najczęściej przed oczami ma drugiego pasjonata, który czasem posiada więcej obiektywów i akcesoriów, niż sztućców we własnym domu.

Jak jest naprawdę? Czy rzeczywistość leży po środku? Postaram się potraktować ten artykuł jako w pewnym sensie spodziewać fotografa ślubnego, który na bieżąco monitoruje rynek wyposażenia i nie zatrzymuje się w miejscu!

Jakie obiektywy powinny znaleźć się w kolekcji – standardowy asortyment fotografa ślubnego

Odpowiedź może być dla Was szokująca, ze względu na swoją prostotę. Każdy obiektyw w kolekcji profesjonalnego fotografa ślubnego, powinien charakteryzować się najwyższą jakością materiałów i precyzyjną konstrukcją. Analogicznie wybór jest prosty – należy stawiać na sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy posiadają pozytywne opinie klientów.

Jeden obiektyw jednak nie wystarczy na ślub i wesele. Innych modeli będziemy używać podczas ceremonii niż w czasie zabawy – jeśli nie chcecie często zmieniać obiektywu, warto pracować na kilku body jednocześnie. Ślub to bardzo intymna chwila, dlatego warto zadbać o zdystansowanie się od Pary Młodej, umożliwiając im przeżycie tej chwili bez błysków fleszy i obecności osoby obcej przy ołtarzu – najlepszym wyborem będzie długi obiektyw posiadający 70-200 mm.

Wesele to jednak moment, w którym każdy chce zdjęcie z Młodą Parą, tańczy, bawi się i naprawdę dużo się dzieje – szerokokątne obiektywy 24, 35 mm są zatem świetnym wyborem. Naturalnie potrzebny jest także produkt, który będzie wspierać wykonywanie portretów – 50 mm sprawdzi się w momencie zadań specjalnych wyjątkowo dobrze, dlatego warto posiadać je w swoim wyposażeniu.

Jaki model aparatu wybrać?

Jeśli już łyknęliście trochę teorii, to zawsze przychodzi czas, który weryfikuje zdobytą wiedzę. Zakup aparatu to dla każdego fotografa bolesna inwestycja i wielkie przeżycie. Poprawnie dokonany zakup może zwrócić się Wam w zawrotnie szybkim tempie, jednak należy być ostrożnym klientem. Profesjonaliści pracują zazwyczaj na wielu body, by nie marnować czasu na zmianę obiektywów – wesele to bardzo dynamiczna noc, podczas której na sali dzieje się naprawdę dużo – fotograf powinien zatem być wszędzie, utrwalając każdą zabawną, romantyczną i szczęśliwą chwilę.

Czy potrzeba więc kilku aparatów o wysokiej wartości? Dzięki obecnemu zaawansowaniu technologicznemu świetną jakość można osiągnąć przy pomocy sprzętu za 3-5 tysięcy złotych – nie musisz więc kupować 5 aparatów po 10 tysięcy, by zostać profesjonalistą i wykonać kawał dobrej roboty!

Nie zapomnij jednak o niezbędnych akcesoriach, poprawiających pośrednio jakość Twojej pracy – należą do nich m.in. lampa błyskowa, statyw lub specjalne stabilizatory. Niektórzy fotografowie ślubni i weselni idą o krok dalej, dobierając do swojego asortymentu także latające drony.