fotografia ślubna

Jaki obiektyw do fotografii ślubnej wybrać?

Wybór obiektywów na rynku sprzętu fotograficznego jest ogromny. Z roku na rok w ofercie pojawiają się nowe szkła godne uwagi. Nic więc dziwnego, że mając ograniczony budżet ciężko podjąć decyzję, które nich wybrać. Czy warto gonić za nowościami? A może lepiej skupić na tych sprawdzonych i znanych od lat? Fotografia to dziedzina sztuki, dlatego wybór obiektywu nie powinien ograniczać się tylko do sprawdzenia jego parametrów technicznych. Musi on być nie tylko praktyczny, ale też wyrażać wizję artysty. To wtedy zdjęcia będą miały swój wyjątkowy klimat, co uczyni je idealnym wspomnieniem tego ważnego dnia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy zakupie obiektywów do fotografii ślubnej.

Ogniskowa obiektywu a fotografia ślubna

Sesje ślubne to stosunkowo skomplikowana dziedzina fotografii. Wymaga zarówno mocnych zbliżeń – np. w trakcie zakładania obrączek – jak i zdecydowanie szerszych kadrów. Oznacza to, że trzeba się nastawić na wydatek przekraczający koszt jednego obiektywu. Fotograf ślubny będzie korzystał z aparatu w różnych warunkach oświetleniowych. Jego zadaniem jest sfotografowanie dnia ślubu od momentu przygotowań, aż po nocne tańce.

Jest co prawda wiele obiektywów, które sprawdzą się w wielu sytuacjach i mają szersze zastosowanie, ale jednak każdy z nich ma też swoje ograniczenia.

Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest odpowiedzenie sobie na pytanie, jakie śluby najczęściej ma się okazję fotografować. Jest to szczególnie istotne przy ograniczonym budżecie. Dzięki temu można zapobiec sytuacji, w której dojdzie do zakupu obiektywu, którego w praktyce nie będzie się regularnie wykorzystywać. W celu uniknięcia rozczarowań – szczególnie na początku drogi z fotografią ślubną – warto odpuścić sobie zakup szkieł o skrajnych ogniskowych. Zarówno bardzo wąski jak i szeroki kąt będzie wykorzystywany początkowo tylko w pojedynczych kadrach. Zdecydowanie bardziej uniwersalne będą obiektywy o pośrednich wartościach ogniskowej.

Obiektyw z zoomem czy stałka?

Możliwości wyboru ogniskowej są dwie. Można postawić na obiektyw stałoogniskowy – czyli taki, który nie ma możliwości zmiany ogniskowej – lub na obiektyw zmiennoogniskowy. Ten drugi umożliwia płynną regulację długości ogniskowej bez utraty perspektywy. Oznacza to w praktyce, że możliwe jest wykonanie zbliżenia fotografowanego obiektu. Jest on przydatny szczególnie na https://chrzanowski.plsesjach plenerowych. Umożliwia wykonanie zarówno szerokich, jak i wąskich kadrów bez konieczności zmiany szkła. Obiektyw zmiennoogniskowy przyda się w trakcie fotografowania w trudnych warunkach np. na plaży. W takim wypadku zmiana obiektywu mogłaby doprowadzić do zabrudzenia matrycy. Minusem obiektywów z zoomem jest to, że zwykle mają one wyższe maksymalne wartości otworu przysłony. Oznacza to, że mogą one ograniczać możliwości fotografowania w ciemnych pomieszczeniach i po zmroku. Do tego celu nada się lepiej obiektyw stałoogniskowy. Sprawdzi się podczas sesji studyjnych lub w trakcie fotografowania przygotowań do ślubu, gdzie często ukazywane są detale i istotne jest zachowanie płytkiej głębi ostrości. Ich zaletą jest to, że są to obiektywy jasne – dzięki temu, że wiele z nich umożliwia mocne otwarcie przysłony, mogą być wykorzystywane nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Do najczęściej stosowanych stałek należą te o ogniskowej 35, 50 i 85 mm. Pierwsza z nich jeszcze szczególnie często wykorzystywana w trakcie reportażu ślubnego i sprawdza się bardzo dobrze w pomieszczeniach. W przypadku sesji ślubnych czy narzeczeńskich, lepiej postawić na 50 lub 85 mm. Pozwolą one na najlepsze odwzorowanie proporcji, a także przyjemne dla oka rozmycie drugiego i trzeciego planu.

Wybór szkieł przeznaczonych pod fotografię ślubną powinien być podyktowany warunkami, w jakich najczęściej się fotografuje. Na początek przygody z fotografią ślubną wystarczy zakup jednego jasnego obiektywu stałoogniskowego i jednego o zmiennej ogniskowej. Z czasem gdy umiejętności fotografa będą rosły i pojawi się więcej oryginalnych zleceń, warto zainwestować w obiektyw o bardziej ograniczonych możliwościach zastosowania. Najważniejsze jest jednak pamiętanie o tym, że to nie sprzęt czyni dobrego fotografa, a jego umiejętności. Dobrze dobrany obiektyw z pewnością ułatwi pracę, ale nie jest on gwarancją udanych zdjęć.