Ślub za granicą staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla osób, które pragną więcej przeżyć. Wejście w nowy etap życiowy z akompaniamentem niesamowitego krajobrazu pozwoli na uzyskanie jeszcze więcej pozytywnych emocji oraz doskonałych wrażeń. Powiedzenie symbolicznego „tak” poza granicami naszego kraju jest jak najbardziej realne do spełnienia. Sprzyjają temu nie tylko tanie loty, ale również wiele ciekawych ofert i sam fakt, że ludzie są coraz bardziej otwarci na organizowanie ślubów w obcych krajach.

Rewelacyjne przeżycia i niewiarygodne widoki


Wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego przede wszystkim w Paryżu, Mediolanie, Barcelonie czy na samej Sycylii. Te miejsca są jedne z bardziej magicznych i doskonale nadadzą się na ślub za granicą. Wystarczy więc puścić wodzę fantazji i dobrać idealne miejsce, a całe wydarzenie okaże się nietuzinkowym wspomnieniem. Wyjazd łączy się również z zagraniczną sesją ślubną oraz filmem ślubnym, które będą bezcenną pamiątką. Warto więc w taką podróż zabrać ze sobą właściwego fotografa ślubnego, który będzie odpowiedzialny za uchwycenie obiektywem tych pięknych chwil. Zagraniczne plenery rewelacyjnie nadadzą się do różnorodnych sesji, gdzie sceneria sprawi, że zdjęcia ślubne wyjdą jeszcze lepiej. Jest wiele różnorodnych firm, które oferują pomoc przy organizacji zarówno całego ślubu za granicą, jak i pomagają w wybraniu doskonałego oraz przede wszystkim profesjonalnego fotografa. Można również zorganizować te wydarzenie na własną rękę, jednakże to może wiązać się z nieprzyjemnymi sytuacjami, a oddanie tej sprawy w dobre ręce pozwoli na ustalenie wszystko dokładnie i bez żadnych dodatkowych problemów.


Ślub za granicą – jaka jest cena?


Wydatki wiążące się z wyjazdem są priorytetową myślą, która od razu przychodzi do głowy. Wiadomo, że mogą okazać się wyższe niż planowanie ślubu na miejscu, w kraju. Wszystko zależy przede wszystkim od tego ilu gości zaprosi się na takie wesele i w jakim konkretnie miejscu będzie one zorganizowane. Cena ślubu za granicą zależy również od tego, jak długi pobyt planuje się w danej kwaterze i czy przewidywane są jakieś dodatkowe atrakcje. Należy pamiętać, że koszty takiego ślubu za granicą można obniżyć. Dotyczy to przede wszystkim kreacji, której nie powinno się kupować bezpośrednio za granicą, ponieważ można narazić się na kosmiczną cenę. Najważniejsze jest, aby jak najwcześniej zabukować bilety lotnicze, bo jednak im wcześniej kupione – tym tańsze. Dlatego
wybierając się w podróż samolotem, najlepiej skorzystać z tańszego przewoźnika. Z kolei, jeśli dystans do innego kraju nie jest zbyt duży, można pojechać tam bezpośrednio autokarem wraz z gośćmi, co pozwoli na bezpieczny oraz komfortowy dojazd. Ciekawym obniżeniem kosztów może również okazać się propozycja, aby goście zamiast prezentu ślubnego, opłacili sobie sami tygodniowe (lub krótsze) wczasy.


Najważniejsze dokumenty oraz formalności

Aby ślub zawarty za granicą mógł zostać uznany za kościelny, ważne jest uzyskanie zgody proboszcza na przystąpienie do sakramentu poza rodzimą parafią. Należy również zadbać o odpowiednie nauki przedmałżeńskie. Oprócz tego, za granicą powinno się znaleźć księdza, który udzieli sakramentu małżeństwa. Dodatkowo trzeba zdobyć od proboszcza rodzimej parafii tak zwaną delegację, która pozwoli na otrzymanie honorowanego w Polsce świadectwa ślubu. W przypadku ślubu cywilnego – formalności jest nieco więcej. Taki ślub wymaga obecności polskiego konsula albo lokalnego urzędnika stanu cywilnego, a chęć zawarcia małżeństwa musi zostać zgłoszona w konsulacie co najmniej 2 miesiące wcześniej. Przed wyjazdem trzeba załatwić wszystkie potrzebne formalności. Najważniejsze jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski. Po powrocie do kraju należy dostarczyć do właściwego urzędu stanu cywilnego dokumenty takie jak oryginał aktu małżeństwa oraz tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa na język polski. Ślub za granicą jest innowacyjnym pomysłem na zorganizowanie rewelacyjnego wydarzenia, które zostanie w pamięci nie tylko pary młodej, ale również wszystkich zaproszonych gości. Przed
wyjazdem, warto przygotować sobie listę rzeczy, aby niczego nie zapomnieć. Najważniejsze, aby pojechać z szerokim uśmiechem na twarzy.

Zapraszam do śledzenia mnie na instagramie 🙂