Błogosławieństwo młodej pary przez rodziców jest kwestią nieodłączną podczas ślubu zarówno kościelnego, jak i cywilnego. Jest to wyjątkowo emocjonalny moment zarówno dla nowożeńców, jak i dla rodziców, którzy symbolicznie wypuszczają swoje dzieci z gniazda i pozwalają na nowe życie z drugą osobą. Warto przed ślubem zdać sobie sprawę z tego jak konkretnie przebiega ten proces i jak się do niego przygotować.
Czym jest błogosławieństwo?
Aby zrozumieć sens tego symbolicznego, małego obyczaju, należy zdawać sobie sprawę czym tak naprawdę jest błogosławieństwo i jakie posiada znaczenie. W chrześcijaństwie oznacza to obrzęd powierzenia kogoś boskiej opiece, jednakże w słowniku języka polskiego błogosławieństwo to sprzyjanie, przychylność oraz pomyślność. Z tego wynika, że obyczaj ten nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla osób wiernych. Dlatego zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym błogosławieństwo jest niezwykle istotną częścią każdego ślubu. W świetle takiej tradycji nowożeńcy będą mogli rozpocząć swoją nową, wspólną drogę życiową. Dla osób wierzących formułka, którą wypowiadają rodzice jest stała, z kolei w przypadku osób niewierzących to od bliskich zależy to, co będą chcieli w tej sytuacji powiedzieć do swoich dzieci. Taki obrzęd nie musi wiązać się z religijnymi praktykami, a być częścią czysto symboliczną, która będzie wiele znaczyć zarówno dla pary młodej, jak i dla rodziców. Dlatego nawet przy ślubie cywilnym nie powinno się rezygnować z tego małego obyczaju. Zdjęcia ślubne robione podczas błogosławieństwa będą przypominać o tym wzruszającym momencie
Jak przebiega błogosławieństwo?
Według polskiej tradycji wiadomym jest, że błogosławieństwo młodej parze udzielają wyłącznie rodzice lub osoby, które wychowywały pana lub panią młodą. Dlatego czasami można spotkać się z tym, że błogosławieństwa udzielają dziadkowie czy rodzice adopcyjni, którzy opiekowali się w młodości dzieckiem. Według tradycji katolickiej istotnym elementem podczas błogosławieństwa był nawet kolor obrusa, na którym znajdowała się woda święcona z kropidełkiem, itp. W większości regionów można spotkać się tradycyjnie z białym obrusem, co nie zmienia faktu, że w niektórych częściach kraju stosowano czarne płótno. To związane jest wyłącznie z konkretną tradycją i zabobonami, jednakże w rzeczywistości nie ma to większego znaczenia. Dlatego również sam przebieg religijnego błogosławieństwa zależny jest od danego regionu. Przede wszystkim sytuacja wygląda tak, że młodzi klękają przed rodzicami, którzy kładą dłonie na ich głowach. W tym czasie zaczyna się wypowiadanie danej formułki lub modlitwy. Błogosławieństwo, niezależnie, czy katolickie, czy świeckie, zawsze odbywa się w dniu ślubu na chwilę przed udaniem się do kościoła lub do urzędu stanu cywilnego. Spotkaniu przeważnie towarzyszą łzy szczęścia, uściski i wszechobecna radość. W obrzędzie mogą wziąć udział także świadkowie.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Jak religijne błogosławieństwo posiada konkretne kroki, które podejmują zainteresowani, tak cywilne błogosławieństwo nie ma żadnych zasad ani tradycji, którymi się opiera. Tutaj liczy się wyłącznie wola młodej pary i rodziców, dlatego oni sami mogą zdecydować co chcą powiedzieć oraz w jaki sposób to przekazać. Tak samo w tym przypadku obędzie się bez rytualnej części spotkania. Może to zostać wykonane w bardziej lżejszy sposób, przepełniony humorem, itp. Nie ma żadnych z góry ustalonych wierszyków czy modlitw – cywilne błogosławieństwo jest w pełni swobodne i nieszablonowe. Nie każdy niewierzący zdaje sobie sprawę z tego, że błogosławieństwo nie wiąże się tylko i wyłącznie z kwestiami religijnymi, a jednak jest to czysto symboliczne otwarcie przez rodziców bram do nowego życia przez młodą parę.
Wypowiadane słowa, szczególnie podczas tego obrzędu mają wielką moc. Dlatego powinno się dobrać jak najlepszą wypowiedź, która będzie płynąć prosto z serca. To z pewnością sprawi uśmiech na twarzach młodej pary oraz liczne łzy wzruszenia. Takie rozpoczęcie tego uroczystego, jednego z najważniejszych dni w życiu będzie zwiastowało cudownym spędzeniem czasu z całą swoją rodziną i znajomymi, którzy przybyli, aby wspólnie celebrować tą wyjątkową uroczystość.