Światło w fotografii odgrywa najważniejszą rolę. Już podczas pierwszych zajęć w szkołach i na kursach, pojawia się wątek związany ze światłem naturalnym, sztucznym i akcesoriami, dzięki którym można osiągnąć zamierzony efekt.

Fotografia ślubna także wymaga odpowiedniej barwy, natężenia i kąta padania światła, by rezultaty sesji były zadowalające. Jak się do tego przygotować i jakie są możliwości? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji, które pomogą Wam podjąć finalną decyzję.

Blendy na sesji plenerowej

Jeśli widzieliście fotografa plenerowego przy pracy, na pewno zdążyliście zauważyć, że posiada on także wielki kawałek srebrnego kartonu odbijającego promienie słoneczne. To właśnie jest blenda. Dostępna jest ona w wielu konfiguracjach. Blendy mogą różnić się od siebie:

  • wielkością,
  • kształtem,
  • sposobem składania,
  • płaszczyznami.

Wyróżniamy m.in. dyfuzor, srebrną, czarną, białą i złotą. Do listy należy dodać blendy matowe i błyszczące.

Jakie są najlepsze?

Chcąc cieszyć się satysfakcjonującymi zdjęciami plenerowymi, koniecznie trzeba wybrać blendę… Wysokiej jakości! Nie da się powiedzieć, która z wyżej wymienionych jest lepsza, ponieważ stosowane są one w różnych sytuacjach. Dobry fotograf ślubny będzie dysponować zestawem wszystkich płaszczyzn, by zapewnić nowożeńcom sesje w każdych okolicznościach.

Wielokolorowe taśmy LED – technologia w walce z nudą

Taśmy LED są coraz chętniej wykorzystywanym elementem w nowoczesnych aranżacjach mieszkań. Odpowiednie umieszczenie ich w zakamarkach pomieszczenia może stworzyć wyjątkowe wnętrze, charakteryzujące się niebanalnymi rozwiązaniami oświetlenia. Jak widać, doskonale sprawdzają się także w przypadku sesji zdjęciowych, które mogą być realizowane w studio, mieszkaniu lub plenerze. Chociaż większość efektów można uzyskać przy pomocy obróbki komputerowej, światło z naturalnego i przede wszystkim prawdziwego źródła jest dużo bardziej naturalne.

Pewnie zastanawiacie się, jak można wykorzystać grę kolorami na sesji dla Młodej Pary? Otóż nic prostszego! Wystarczy uświadomić sobie, jakie posiadacie temperamenty. Jeśli on jest ogniem, a ona wodą, naturalnym rozwiązaniem będzie czerwień i niebieski.

Czy nie można manipulować światłem w czasie obróbki zdjęć?

Tak. Jest taka możliwość, lecz trzeba liczyć się z tym, że niestety różnica jest widoczna nawet dla amatorów. Osoby bez doświadczenia powiedzą, że różnicy nie widać, ale gdy zrobicie niewielki test i pokażecie im dwa pozornie identyczne zdjęcia z podobnym oświetleniem (jedno dodane na poziomie postprodukcji, drugie dokładne zaplanowane podczas sesji), zawsze wybiorą oni fotografie ze światłem naturalnym.

Podczas realizacji dla moich klientów, staram się szczegółowo zaplanować oświetlenie. Pojawiają się sytuacje, że w przypadku plenerowych sesji zdjęciowych, analizuję prognozę pogody i oceniam, w jakim punkcie będzie o danej godzinie słońce oraz jaką będzie posiadać barwę. Sesje ślubne powinny być oszałamiające, więc chyba decyzja na temat oświetlenia jest oczywista.