Coraz częściej można spotkać się z terminem związanym ze ślubem humanistycznym, na który decyduje się mnóstwo par. Tradycje zaczynają coraz bardziej odchodzić w przeszłość, ustępując miejsca innowacyjnym koncepcjom związanych z organizacją ślubu. Stworzenie takiej spersonalizowanej uroczystości stało się bardzo powszechne.

Czym charakteryzuje się ślub humanistyczny?

ślub humanistyczny

Dynamicznie rozwijające się śluby humanistyczny stały się hitem na całym świecie. Taki rodzaj ślubu różni się od innych przede wszystkim swoją oryginalnością oraz tym, że organizowane są przez stowarzyszenie humanistyczne. Nazwa w tym przypadku nie jest przypadkowa, ponieważ w tym rodzaju ślubu kładzie się nacisk przede wszystkim na rozum, przyjaźń wolność jednostki czy zaufanie do ludzi, itp. Jednakże to, jaki konkretnie kształt przyjmie taki ślub zależy tylko i wyłącznie od pary młodej. Warto zaznaczyć również to, że ślub humanistyczny nie ma żadnej mocy prawnej w Polsce. To tylko i wyłącznie czysto symboliczna uroczystość. Przebieg takiego wydarzenia jest taki sam jak w ślubach tradycyjnych – można obiecać sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, z tą różnicą, że prawnie kobieta dalej jest panną, a mężczyzna dalej kawalerem. Co nie zmienia faktu, że taki ślub może okazać się szczególnie ważny dla samej pary, która posiada szerokie pole do popisu związane z całą organizacją takiego cudownego wydarzenia. To doskonała alternatywa dla osób niewierzących oraz dla takich, którym nie odpowiada formalna postać ślubu cywilnego. Takie złożenie przysięgi małżeńskiej w sposób wyjątkowy może okazać się przypieczętowaniem wspólnego życia dwojga ludzi.

Jak zorganizować taki ślub?

Jedyną stałą kwestią, która odbywa się na takim ślubie jest obecność tzw. celebransa, czyli konkretnie osoby, która będzie odpowiadać za całą koordynację i przeprowadzenie ceremonii zaślubin. Taka osoba jest niezwykle pomocna, ponieważ wspomaga parę młodą również w kreowaniu całego wystroju tego wydarzenia. Ślub humanistyczny charakteryzuje się również swoją elastycznością w kwestii motywów, dlatego para młoda nie ma ograniczeń związanych z wyborem danego stylu. Najczęściej spotkać się można z takim wydarzeniem urządzonym na świeżym powietrzu. Cudowna zieleń, mnóstwo kwiatów i minimalistyczne ozdoby – to doskonała koncepcja dla osób skromnych, kochających naturę i życie. Warto pamiętać, że jeśli posiada się kłopot ze zorganizowaniem takiego ślubu, zawsze można skorzystać z pomocy wedding plannera, który z pewnością obdarzy nowożeńców innowacyjnymi koncepcjami związanymi z wykorzystaniem konkretnych stylów do urządzenia ślubu. Najważniejszy jest jednak fakt, aby ceremonia oddawała 100% charakteru państwa młodych. To jednak wydarzenie przede wszystkim ich, więc powinno perfekcyjnie się prezentować w zgodzie z ich naturą.

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Ślub ten może wzbudzać wiele kontrowersji. Najczęstsze zdziwienie dotyczy osób, które nie rozumieją po co wyprawiać uroczystość zawarcia małżeństwa bez prawnego aspektu. Jednakże w tym przypadku liczą się także wyższe wartości. Zatem taki ślub doskonale nada się dla osób, które nie boją się nowości i nie szukają szablonowych rozwiązań. To ma być ceremonia, na której przysięgę mówi się prosto z serca, a nie powtórzoną, stałą formułkę. Ze ślubów humanistycznych korzystają pary zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne – tutaj nie ma żadnego ograniczenia, żadnych przeszkód. Jedyne na co humaniści zwracają uwagę to wiek. Aby podejść do takiego ślubu należy mieć ukończone osiemnaście lat. Do takiego ślubu nie może również podejść osoba, która już jest w prawnym związku małżeńskim, małżeństwa nie mogą zawrzeć osoby spokrewnione, ani osoby z niedorozwojem umysłowym. W innym wypadku taka ceremonia jest jak najbardziej możliwa.

Pierwszy ślub humanistyczny zorganizowano w Polsce w 2009 roku. Te wydarzenie zachęciło wiele innych par, które chętnie skorzystały z tego rodzaju ślubu. Nie należy kierować się tradycją, opiniami innych, a wyłącznie tym, co mówi nasze serce, co również dotyczy takiego wydarzenia, jakim właśnie jest ślub.