Chociaż praca zazwyczaj kojarzy się z możliwością zarobku, to jednak należy pamiętać o tym, że wszyscy pracodawcy (w tym wolne zawody, takie jak freelancerzy, czy fotografowie ślubni) muszą często ponosić koszty, by mogli wykonywać zlecenia. Wiadomo, że grafik komputerowy, czy chociażby programista, będzie potrzebować m.in. wydajnego i szybkiego laptopa, natomiast fotograf ślubny lub weselny, musi dysponować wysokiej jakości aparatem oraz obiektywami.

Jakimi jeszcze kosztami obarczony jest mój zawód? Skąd biorą się tak wysokie ceny profesjonalnych fotografów ślubnych i czy koszty szybko zwracają się zawodowcom? Na te pytania z przyjemnością odpowiem w dalszej części tekstu.

Realizacja zleceń – co widać i jak to wygląda od zaplecza

Klienci są w stanie zrozumieć, że profesjonalny aparat może kosztować ponad 8, a nawet 15 tysięcy złotych. Często jednak łapią się za głowę, gdy słyszą, że obiektywy nie są o wiele tańsze, a te naprawdę zaawansowane posiadają ceny w granicach 5-9 tysięcy. To jednak nie koniec, gdyż należy doliczyć także akcesoria – statywy, paski i karty pamięci potrafią jednak wzbić cenę wyposażenia o kilkaset złotych, gdyż każdy fotograf ślubny musi posiadać ich przy sobie kilka lub nawet kilkanaście.

Największym problemem mogą być akumulatory, gdyż jest to elementem ulegający wyeksploatowaniu, dlatego po kilku seriach ładowania, zaczynają pracować coraz krócej. Jeden akumulator to koszt rzędu od 100 do nawet 800 złotych – wszystko zależy od pojemności i modelu. Warto zaznaczyć, że fotograf ślubny z jednym akumulatorem w zapasie to naprawdę niesamowity ryzykant! Należy zawsze mieć kilka awaryjnych produktów przy sobie.

Ostatnimi elementami wyposażenia, które musi posiadać każdy profesjonalny fotograf ślubny, są komputer i zaawansowany program graficzny, który pozwala na graficzną obróbkę zdjęć. Laptop lub nawet jednostka stacjonarna muszą być wydajne i nowoczesne, by były w stanie obsłużyć profesjonalne i oryginalne oprogramowanie oraz wtyczki – mogą więc kosztować od 3, nawet do 10 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć stałe aktualizacje programów, aplikacji i wtyczek, które także potrafią kosztować dużo – od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Koszty związane z realizacją zleceń

Oprócz sprzętu i wyposażenia, często wykonuje zlecenia dla klientów, którzy wymagają ode mnie dojazdu w określone miejsce. Do wszystkiego należy więc doliczyć cenę paliwa, części eksploatacyjnych i przede wszystkim ryzyko wystąpienia awarii, stłuczki itp. Profesjonalny fotograf ślubny nie może odbiegać wyglądem od gości Państwa Młodych, dlatego zawsze powinien prezentować się elegancko – oficjalna garderoba na każdą ewentualność do tanich niestety nie należy.

Często do zleceń trzeba doliczyć konieczność wynajęcia miejsca do spania, jedzenie i picie – chociaż może się to wydawać standardem, to talerzyk dla fotografa jest kwestią umowną, a nie obowiązkiem. Jeśli Państwo Młodzi nie chcą poczęstować nas lub kapeli jedzeniem i piciem, to nie mają takiego obowiązku i organizacja tego leży w naszym zakresie.

Czy więc 3-4 tysiące złotych za noc to dużo? Po odliczeniu kosztów i biorąc pod uwagę, że śluby organizowane są raz w tygodniu, to wszystko wcale nie wygląda aż tak kolorowo, jak może się wydawać.