Zaplanowanie wszystkich działań organizacyjnych, jest ogromnym wyzwaniem dla młodej pary, która prawdopodobnie nie organizowała wcześniej tego typu imprez. Istnieją dwie drogi rozwiązania tego problemu – pierwszą z nich jest samodzielna organizacja wszystkich elementów i nadzór lub zatrudnienie profesjonalnego organizatora wesel i ślubów.

Wybierając pierwszą opcję, warto zastanowić się, o czym warto wiedzieć, przed przygotowaniem się do ślubu.

Budżet – to po pierwsze

Każdemu usługodawcy należy zapłacić, chyba że jest on członkiem rodziny, jednak angażowanie gości w swoją imprezę, nie jest dobrym pomysłem – powinni oni w końcu się bawić i cieszyć razem z nowożeńcami.

Rozkładając i planując budżet, należy wziąć m.in. pod uwagę takie osoby i firmy jak:

  • catering
  • orkiestra lub DJ,
  • fotograf ślubny,
  • sala weselna,
  • kościół i przygotowanie go do ślubu,
  • aranżacja wnętrza,
  • jedzenie i napoje (wliczając w to również trunki).

Stawiając na wysoką jakość usług, nie należy sugerować się ceną. Warto sprawdzić jakie sesje ślubne wykonał wcześniej profesjonalny fotograf – będą one znajdować się w portfolio na jego stronie internetowej. Szukając orkiestry i cateringu, wystarczy zapytać bliskich o ewentualne opinie lub sprawdzić je w sieci.

Miejsce i możliwości gości

Nie każdy posiada samochód lub środki, by przejechać pół Polski na ślub i wesele, wynajmując również pokój w hotelu. Zaplanowanie tego wydarzenia nad morzem lub w górach jest bardzo romantycznym pomysłem, jednak należy wziąć również pod uwagę gości, ich możliwości i ewentualne zapewnienie im komfortowego przyjazdu, pobytu oraz powrotu.

Warto mimo wszystko znaleźć salę lub miejsce, które będzie spełniać oczekiwania młodej pary, więc nawet jeśli sala weselna będzie oddalona o kilkanaście kilometrów od kościoła, warto zorganizować transport dla gości, wynajmując busa lub autobus.