Komputer to jedno z podstawowych narzędzi pracy większości z nas. Świat dąży do cyfryzacji, miniaturyzacji i automatyzacji. Dzięki temu możemy pracować z każdego miejsca na świecie. Wykonywać czynności, które kiedyś zajmowały wiele godzin, dziś realizujemy w kilka minut lub nawet sekund. Doskonałym przykładem jest m.in. obróbka zdjęć.

Fotograf ślubny często musi pracować w podróży lub hotelach, dlatego mobilny laptop to niemal standard. Jaki wybrać sprzęt, by był on satysfakcjonujący? Dziś porozmawiamy nieco więcej na temat technologii. Chociaż nie należę do grupy specjalistów od sprzętu komputerowego, to doskonale wiem, na co powinien zwracać uwagę ktoś, kto zajmuje się zdjęciami dla Młodej Pary.

Wielkość i waga

Skoro jest to sprzęt mobilny, który będzie wykorzystywany w podróży, należy wybrać coś niewielkiego i lekkiego. Najczęściej kupowane są modele o rozmiarach 15,6, ponieważ należą do grupy najpopularniejszych. Dzięki temu ich cena także jest niska. Lepiej jednak sprawdzi się coś posiadające 14 cali.

Waga ma bardzo duże znaczenie, gdyż transportując sprzęt, lepiej minimalizować ciężar bagażu. Jeśli jednak macie wybierać między plastikową i metalową obudową, to lepiej wybrać tę drugą opcję. Jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia. Warto odrzucić w zamian dysk HDD na rzecz przenośnych pamięci i kieszeń CD.

Zaawansowanie i rozbudowanie

Jeśli jesteś w domu, zazwyczaj korzystasz z komputera stacjonarnego. Jednostki PC są wyposażone w dużą ilość gniazd USB itp. Nie ma więc problemu, by skonfigurować połączenie z wieloma urządzeniami jednocześnie. Podczas podróży może powstać jednak problem. Zwróć wcześniej uwagę na ilość (i typ) dostępnych portów i oceń, czy jest satysfakcjonująca. Pamiętaj, że czasem musisz jednocześnie ładować modem internetowy, zgrywać pliki na pendrive i dodatkowo przenosić zdjęcia z aparatu lub dysku zewnętrznego.

Parametry techniczne

Chociaż może wydawać się, że fotograf ślubny powinien dysponować niezawodnym sprzętem, który dorównywać będzie komputerom grafików, to nie prawda. Nawet profesjonalne aplikacje do obróbki zdjęć nie mają dużych wymagań sprzętowych. Dla nas najistotniejsza jest duża pojemność dyskowa i szybkość. Warto więc zadbać o wydajny procesor, dysk SSD (na którym zainstalujecie programy i system operacyjny), pamięci RAM i dodatkowy dysk HDD, na którym będą znajdować się obrabiane fotografie i sesje ślubne.

Kompatybilność ze sprzętem

Chociaż może się wydawać, że przecież każdy aparat jest kompatybilny z laptopem, to niestety często napotkać można kłopot. Osoby posiadające Windows nie powinny się obawiać, lecz problem może dotyczyć użytkowników firmy Apple. Mimo, że są to produkty wysokiej jakości, osobiście uważam, że istnieje zbyt duże ryzyko braku kompatybilności, co może powodować dyskomfort podczas pracy.

Wytrzymałość

Bardzo istotna część. Ale jak sprawdzić wytrzymałość? Niestety, wybór jest między cięższymi, aczkolwiek wytrzymalszymi modelami z metalową obudową i lżejszymi plastikowymi. Wybór należy do Was, lecz jeśli często podróżujecie z komputerem i realizujecie zlecenia poza biurem lub własnym domem, obudowa z aluminium będzie chronić podzespoły przed wieloma zagrożeniami.