wesele

Wesele w stylu śródziemnomorskim

Planowanie ślubu i wesela to czasochłonna praca. Data wydarzenia, zaproszenie gości, wybranie menu i udekorowanie wynajętej sali weselnej. Rosnąca popularność śródziemnomorskiej estetyki nie jest przypadkowa. Piękne plaże, gaje oliwne, morska bryza i aromatyczna, ziołowa kuchnia. Aspekty te w połączeniu z eleganckim i lekko rustykalnym wystrojem tworzą idealnym motyw na ślub.

Nad morzem? A może na górskiej łące?

Śródziemnomorskie tereny bogate są w niemal wszystkie rodzaje ugruntowania terenu. Świeże i delikatne klimaty morskie będą stanowić niesamowite tło dla uroczystości weselnych. Słona bryza nie jest jednak jedyną opcją – górzyste lub pagórkowate tereny to znak rozpoznawczy toskańskich krajobrazów. Głęboka, soczysta zieleń traw i okalających posesję cyprysów to wymarzone okoliczności zarówno ślubne, jak i wakacyjne. Spokojna atmosfera wolnego życia zachęca do chwili relaksu i przyjrzenia są otoczeniu. Takie odczucia są coraz bardziej pożądane wśród młodych par organizujących swoje wesela.

Poza niezwykłym klimatem, styl śródziemnomorski bogaty jest w rustykalne, lekkie i proste dekoracje. Przyjęcie może być zarówno w plenerze bez żadnego zabezpieczenia lub w zwiewnym namiocie. Ustawione okazałe stoły z grubego, surowego drewna przystrojone białymi obrusami pięknie komponować się będą z glinianymi wazonami i misami. Delikatne, zdobione jedynie fakturą lub tradycyjnymi, śródziemnomorskimi wzorami zastawy wzbogacą efekt. Decydując się na taką stylistykę, warto wziąć pod uwagę zwisające nad stołami tkaniny. Białe pasma pięknie powiewać będą na wietrze i samoistnie się układać. Dodatkowo, zawieszone nad gośćmi sznury małych lampek finezyjnie rozświetlą przestrzeń po zmroku. Ciekawym elementem będą drewniane krzesła, które wcale nie muszą być do pary. Propozycja ustawienia różnych krzeseł nada całości kompozycji stonowanego i niewymuszonego chaosu. Ważne jednak aby różniły się modele, ale nie materiał z jakiego zostały wykonane.

Francja czy Włochy? 

Wybór kwiatów i roślin opiera się o stylistycznie obrany kurs geograficzny. W przypadku zdecydowania się na śródziemnomorską Prowansję, najważniejszą rolę grać będą pachnące lawendy. Małe, fioletowe kwiaty otulą swoim mydlano-ziołowym zapachem weselną scenerię.
Lawenda jest wytrzymała i zdecydowanie będzie pięknie wyglądać przez całą noc. Włoskie bukiety charakteryzować się będą bogactwem zielonych roślin liściastych. Nie może wśród nich zabraknąć gałązek oliwnych oraz ślubnych piwonii. Ustawione drzewka cytrynowe będą niesamowicie wyglądać nie tylko na żywo, ale także na zdjęciach pamiątkowych. Żywe odcienie żółci rozświetlą stylizację i będą stanowić kontrast z delikatnymi dekoracjami. Dodatkowo, na stołach obowiązkowo pojawić się muszą suche trawy pampasowe oraz świece. Umieszczone w świecznikach pomiędzy daniami stanowić będą funkcjonalną dekorację – oprócz ozdoby, będą także dodatkowym, naturalnym źródło wieczornego światła. Warto także pomyśleć o większych świecach zapachowych ustawionych na ziemi. Unoszący się w powietrzu aromat skórki cytrynowej pięknie dopełni całość.

Prezenty dla gości

Gościom można przygotować małe, podtrzymujące motyw paczuszki. Owinięty szarym papierem zestaw oliw, wina lub przypraw i ziół śródziemnomorskich to świetny pomysł na upominek. Dodatkowo można postawić klimatyczną ściankę zdjęciową i zorganizować uczestnikom sesję fotograficzną. W przypadku mniejszego wesela, każdemu z gości można podarować małe drzewka oliwne w pięknych, glinianych donicach z wypisaną datą i imionami nowożeńców.

Styl śródziemnomorski opiera się o naturalność i tradycję, dlatego nie warto szaleć z wymyślnymi dodatkami. W tym zakresie słusznie sprawdza się powiedzenie “mniej znaczy więcej”. Klimatyczne dekoracje i odpowiednio skomponowane menu przeniosą zaproszonych do zielonej krainy. Tak udekorowane wesele stanie się niezapomnianym, rodzinnym spotkaniem.