Tradycyjne a góralskie wesele

Góralskie wesele charakteryzuje się tym, że są niesamowicie huczne. Muzyka na żywo, tradycyjne przyśpiewki to zupełnie inne brzmienie nić obecnie modny DJ. Przygotowania również wyglądają zupełnie inaczej. Jednak w tym regionie tradycja od pokoleń jest niezwykle ważna i praktykuje się ją do czasów dzisiejszych.

Charakterystyka wesela góralskiego

Tradycyjne a góralskie wesele 1

Na góralskim weselu zobaczyć można mnóstwo koni, dorożek i ludzi ubranych w tradycyjny góralski strój. Charakteryzuje się on przede wszystkim kolorową spódnicą, ręcznie wyszywanym gorsetem, haftowaną białą koszulą, a na stopach kierpce. To podstawowe elementy, które może posiadać również panna młoda. Jednakże strój to kwestia indywidualna. Ogólnie przygotowania do takiego ślubu podzielone są na trzy główne części. Pierwszą z nich jest przygotowanie panny młodej, której pomagają ubrać się druhny. Następnie owe druhny jadą prosto do pana młodego, gdzie zakładają mu specjalny opasek, czyli czerwoną wstążkę, która jest oznaką stanu kawalerskiego. Wtenczas pan młody wraz z druhnami wyruszają do panny młodej, gdzie następuje kolejny góralski obrzęd ślubny – zmiana koszuli, którą przygotowała dla swojego przyszłego męża panna młoda. Wtedy również ściągnie ona jego czerwoną wstążkę i zmieni ją na białą. Dopiero w tym momencie skończą się góralskie przygotowania ślubne. Później już tylko błogosławieństwo pary młodej przez rodziców i specjalna góralska przyśpiewka.

Kolejne czynności ślubne

Gdy para młoda gotowa jest do wyruszenia na ceremonie ślubną, zaczyna się kolejny etap. Na miejscu witają ich goście w góralskich strojach. Wejście do kościoła również ma istotne znaczenie. Najsampierw próg przekracza pan młody w towarzystwie swojej mamy, jak i mamy panny młodej. Następnie wchodzi panna ze swoim tatą, a na końcu przychodzi czas na druhny, itp. Cała ceremonia ślubna nie różni się od tradycyjnego ślubu. Wnętrze – tak jak tradycyjnie – przystrojone zostało znacznie wcześniej, aby nadać wnętrzu ślubnego charakteru. Cudowna, romantyczna atmosfera, nakładanie obrączek przez nowożeńców, przysięga, itp. Natomiast po udanej ceremonii, przychodzi czas na korytarz zrobiony z rąk świadków, pod którym musi przejść para młoda. Po całym obrzędzie nowożeńcy w akompaniamencie pięknych koni wyruszają na miejsce wesela. Goście przeważnie rzucają w parę młodą ryżem, na szczęście.

Góralskie wesele – huczna zabawa

Wesele – jak każde inne – zaczyna się przede wszystkim od obiadu. Dopiero później para młoda odbywa swój pierwszy taniec, a po tym fotograf porywa nowożeńców na pamiątkowe zdjęcia na tle gór wraz z drużbami i druhnami. Wtedy przychodzi czas na tzw. “plener z drużyną”. Mianowicie chodzi o spontaniczne, zabawne oraz romantyczne zdjęcia pary młodej. Generalnie wesele dla górali jest niezwykle ważnym wydarzeniem rodzinnym, dlatego uroczysty charakter przyjęcia jest priorytetowy. Takie wesela to głównie zabawa do białego rana. Wyrazista, energiczna i pełna głośnych okrzyków muzyka góralska porywa do tańca, który według tradycji pokazać ma siłę mężczyzny. Podczas tańca również mężczyzna ma za zadanie zwrócić uwagę partnerki i olśnić ją. Taka głęboko zakorzeniona tradycja sprawia, że Podhale do dziś stanowi miejsce magicznych obrzędów i rytuałów, które czynią ten najważniejszy dzień w życiu wyjątkowo barwnym i pięknym. Dlatego pomimo dzisiejszych czasów nie odbiega się od takich tradycyjnych metod, ponieważ jest to najbardziej kluczowe w tak uroczystym wydarzeniu i bez tego wszystkiego ślub traci cały swój urok.

Całe góralskie wesele posiada niepowtarzalny klimat, który przyczynia się do zaplanowania niesamowitego wydarzenia. Jednak górale poważnie podchodzą do swojej tradycji i nigdy o niej nie zapominają, stąd do dziś spotkać się można z tak charakternymi weselami. Bowiem, są elementy, których nie może zabraknąć na takim weselu i to świadczy o jego niepowtarzalności.